Vo stravování školáků

Už aj v Jaromkách začiná podzim. I dyž to ze začátku bejvá cejtit ve vzduchu jen někerý dny, dycky to poznám na první pohled. Venku se to totiž začne hemžit školáčkama s barevnejma aktovkama.

Je to hezká podívaná na šecky ty vobličejíky, plný vočekávání a strachu z prvních školních zážitků. Než je ten strach přende a začnou lítat po chodbách a kolem školy, choděj nastrojení a vymydlení a hrdě se s těma aktovkama nosej. Už se těšim, až ten náš Brumda trochu povyroste a taky pude študýrovat. Budu s ním psat písmenka, tak jako můj děda se mnou. Čet sem teda, že kluci často dostávaj vodklad nástupu do školy, protože mívaj problémy s řečí. Mamina se hned začala děsit, že s tou našou češtinou bude mít kluk na zichr problém. Ale já si myslim, že to nebude tak horký, von ho synátor vycepuje. Dyž to zvládl bez vodkladu von, musí malej taky.

Úplně to vidim před vočima, jak dyby to bylo včera, dyž mladej přičuch ke školnímu režimu. A ke školním vobědům. To vám bylo nářků. Hlavně na filé. Já sem ale za ty jejich špatný vobědy vcelku rád. Takovej nedobrej žvanec totiž utužoval kolektiv a děcka dycky měly téma k hovoru. A dyž mělo být něco dobrýho, třeba buchty s povidlama nebo kuře na paprice, to byl mladej natěšenej několik dní dopředu.

Další pozitivum spatřuju v tom, že si najednou víc vážil domácí kuchyně a jelikož letěl ze školy hladnej rovnou domů, neflákal se po venku s pochybnejma existencema. A mamina byla celá pryč z toho, že synátor do sebe najednou nadšeně lifruje i vobědy, co předtim vodmítal i vochutnat.

A taky mu poctivě chystala svačiny.

Balila je dycky do plátěnýho ubrousku s modrýma proužkama. Vobčas mi taky zabalila kus bábovky nebo chleba s tvarohovou pomazánkou do práce, abych mladýmu nezáviděl. Ten ubrousek vám dycky tak pěkně voněl po tý svačině, i dyž už byla snědená. Myslim jí pudu říct, aby mně zas po dlouhý době nějakou nachystala. Esivá máte taky doma školáka (nebo hladnýho chlapa) a docházej vám nápady na svačinky, tak koukněte na recepty z naší mlíkárny. Vobzvlášť ten cibulovej dip doporučuju.

A já du škemrat.

 

Vloženo

Jaroměřická mlékárna