Vo modernim dopisování

Tak sem zjistil, že dnešní generace si už skoro nepovídá. Komunikace se posunula úplně jinam. Neska sou všeci na mobilech.

 

Vod tý doby, co začala zase škola, vidím denně děcka poflakovat se na zastávce. Sou jen tak ledabyle vopřený vo zábradlí a všici mají v ruce mobila a koukaj do něj. Vůbec se spolu nebavěj. A vůbec nedělaj čurbes, což bych teda u malejch rošťáků čekal.

 

Dumal sem nad tím, co je na tom tak zábavnýho a na nic sem nepřišel. Víte, já mám taky mobil, ale že by mě to zas tak bralo… Nakonec sem se zeptal mladejch. Dou totiž s dobou, maj taky ty moderní telefony bez tlačítek.

 

Synátor tomu náramně rozumí. Poučil mě, že už se neříká mobil, ale smártfoun. To prý znamená chytrej telefon, protože to umí víc než jenom volat a psát esemesky. Normálně na něm můžete hledat jako na internetech. Že prej můžu zistit, kde koupim tvaroh a pak ho v krámě vyfotit a poslat mámě. Nevim teda, k čemu by zrovna mně todle bylo –  dyť tvaroh beru dycky ten náš a mamina to ví. Ale dejme tomu.

 

Sousedka učitelka mi zase povidala, že si neska děcka ve škole už vůbec neposílaj psaníčka. Dřív že zabavila týdně hned několik, ale teď už žádný. Všici totiž jen datlujou zprávy.

 

Dyž já chodíval do školy, tak sme si v matice u Borovičky dycky psaníčka psali. Von skoro chrněl za katedrou, takže to bylo jediný východisko z neskutečné nudy. Ale zároveň adrenalin. Sbližování se spolužkama bylo ohroženo zákeřnejma spolužákama. A co hůř, ostuda byla, dyž ho vobčas zabavil sám matikář. Raz mně jedno zabavil, přečet před celou třídou a eště vopravil chyby. Za ty soucitný voči Věry to ale stálo.

 

Jenže to se děckám neska už stát nemůže. Myslim si, že se vo hodně vochuzujou, aniž by věděly vo co. Rodiče jim koupěj mobila, aby se jim jakože něco nestalo. Děcka sou furt pod dohledem a k tomu eště bez zábavy. Znaj se jenom přes displeje telefonů a to je naprd komunikace. 


Já sem už starej, ale ty stovky psaníček, co sem čmáral na cáry papíru, bych za nic nevyměnil. Je mi z toho trochu smutno. Snad to tý mladý generaci brzo dojde a neproklikaj se něvědomky do důchodu.

 

Vloženo

Jaroměřická mlékárna