Podporujeme nevidomého sportovce

Ondřej Zmeškal jako první nevidomý pokořil slavnou Tour de France. Nyní získal první místo v anketě Sportovec kraje Vysočina. Jaroměřická mlékárna tohoto talentovaného sportovce na jeho odvážné cestě podporuje.

Ondřej Zmeškal se narodil v roce 1991 v Novém Telečkově na Třebíčsku. Kromě toho, že je Ondra nevidomý profesionální sportovec, je také spisovatel, bloger a inspirativní řečník. Svým nezlomným přístupem k životu je příkladem nejen podobně hendikepovaným, ale všem lidem, kteří chtějí prožít život naplno.

U Ondry došlo v inkubátoru k poškození zraku na levém oku a k poškození sluchu. Ondra slyší jen asi na 30 % oproti zdravým lidem. Později při stěhování nábytku popraskala Ondrovi sítnice na oku pravém a po několika operacích přišel o zrak úplně. To bylo ve dvaceti letech. Se vzniklou situací se musel delší dobu vyrovnávat. Pak se svému handicapu postavil naplno.

Postupně se vrátil k práci zahradníka a v roce 2015 se začal věnovat běhu. Jeho dětský sen – být sportovcem – se začal plnit. Brzy vyhrával menší závody, až se mu podařilo probojovat k účasti na těch nejnáročnějších, celosvětových. Zdolal jeden z nejtěžších maratonů světa na Velké čínské zdi, absolvoval i triatlonového Ironmana. V roce 2018 v projektu 600 km poslepu přeběhl celou Českou republiku a podobně jako u dalších svých výzev vybral ve veřejné sbírce finanční podporu pro nevidomé děti. Zúčastnil se paratriatlonu v Lausanne a světového poháru v Besanconu a rozhodl se kvalifikovat na paralympiádu. Loni absolvoval trať závodu Tour de France, jako první nevidomý cyklista.

Pro Ondřeje Zmeškala ale medaile nejsou to hlavní. Jeho největší motivací je pomáhat dalším hendikepovaným, ale i zdravým lidem a stát se pro ně inspirací, jak žít naplno.

Ocenit Ondrovu myšlenku a podpořit nevidomé děti můžete například zde: https://www.darujme.cz/vyzva/1202112.

Vloženo Od