Mýty a fakta o sýru část první

O sýrech toho víme za ta léta hodně. Co je mýtus a co je podle nás fakt?

Sýr a sladký moučník nejdou dohromady.

MÝTUS

Když se řekne sýr, představí si většina z nás slaný eidam, mezi sýry však určitě patří i takové smetanové pochoutky jako je italský mascarpone nebo Jaroměřický Fénix. Tyto sýry dokážou naprosto dokonale zjemnit jakýkoliv krém. Dorty, dezerty a moučníky jsou pak nejen nezapomenutelně lahodné, ale i méně tučné. Málokdo ví, že správně se k sýrům řadí i tvarohy. A co by byly meruňkové knedlíky bez tvarohu?

Sýry jsou výborným zdrojem vápníku.

FAKT

Vápník je obsažen v mnoha potravinách. Důležitější než jeho množství je však jeho využitelnost. U mléčných výrobků a sýrů především je obecně využitelnost obsaženého vápníku vysoká. Důvodem je fakt, že téměř neobsahují látky, které vstřebávání vápníku brání, a naopak obsahují laktózu nebo některé aminokyseliny, které využitelnost vápníku zvyšují. Zařadit polotvrdé a tvrdé sýry do svého jídelníčku se tak doporučuje především dětem, sportovcům a ženám ohroženým osteoporózou. Pozor! U tavených sýrů je to jinak. Přítomnost fosforu zde omezuje využití vápníku.

Sýry bez „éček“ v běžných obchodních řetězcích nenajdete.

MÝTUS

Přemýšlejte nad tím, co jíte. Vybírejte si. Dnes už je z čeho. Například Jaroměřická mlékárna, jejíž produkty jsou k dostání snad ve všech velkých tuzemských obchodních řetězcích, nabízí sýry vyrobené výhradně z domácích surovin bez jakýchkoliv konzervantů, barviv a dalších nežádoucích „éček“

Třicetiprocentní eidam obsahuje ve skutečnosti daleko méně tuku.

FAKT

Tučnost sýra se obvykle uvádí v souvislosti se sušinou, která tvoří přibližně polovinu až dvě třetiny celkové hmotnosti sýra. Má-li tedy například eidam 40% obsah tuku v sušině a sušina tvoří přibližně 65 % z celkového obsahu sýra, je celkový obsah tuku v sýru pouze 26 % (26 gramů tuku ve 100 gramech eidamu). Jak jsme na to přišli? Jednoduchým výpočtem: 40 x 65 = 2600, 2600/100 = 26. 

 

 

Vloženo
Mýty a fakta o sýru část první

Jaroměřická mlékárna