První úspěchy Ekoškolek

Příznivá hodnocení od pedagogů hned od začátku. To je první úspěch Ekoškolek.


Potraviny, odpady a voda
Po dvou letech testování se program otevřel všem mateřským školkám. Děti i dospělí, které program Ekoškola pro mateřské školy vtáhne, se zaměří na témata potravin, odpadů, vody a prostředí. Děti například zjišťují původ potravin. Pátrají, které potraviny mohou získat z blízkého okolí a které se musejí dovézt z daleka. Pochopí, proč jsou potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí. Seznamují se s biopotravinami, fair trade výrobky a se zásadami zdravé výživy. Pěstují si vlastní zeleninu, ovoce nebo bylinky. Učí se připravit si jednoduché jídlo. 

„Je důležité změnit chování a jednání lidí a musíme začít od dětí. Program Ekoškola je to pravé, “ hodnotí projekt Adéla Kotrbová, učitelka Mateřské školy ve Lhotce. Romana Beňová z MŠ v Trvalkáči zase říká: „Je to fajn možnost, jak vnést alternativu demokratické výchovy do zaběhnutého školního systému.“ Bronislavě Karafiátové ze školky v Zábřehu se zase líbí, že program je jedním z mále, který neočekává mnohostránkové závěrečné práce. Také rodiče mluví o projektu velmi kladně. „Naše školka s námi rodiči spolupracuje dlouhodobě, ale přímá práce na programech a plánování přišlo až s Ekoškolou,“ sděluje například Martina Nováková, maminka dítěte, které se zúčastnilo program ve Lhotce. 

Velké plány

Ředitel TEREZY Petr Daniš říká o tom, co TEREZU čeká: „Mnoho škol vstoupilo do projektu až před prázdninami. Máme tedy před sebou mnoho školení a konzultací. Vytváříme také novou jednoduchou publikaci a ilustrovaný plakát, díky kterým se mateřským školám lépe propojí metodika 7 kroků s tématy Ekoškoly. V rámci mentorského vzdělávání jsme vyškolili tři zkušené učitelky ze zapojených mateřských škol, které už nyní mohou býti oporou pro začínající mateřské školy ve své oblasti.“

 


Jaroměřická mlékárna