Vo věčnym poučování

Byli sme na návštěvě u známejch co maj malýho kluka. Mrně. Půlroční. První. A moje máma z něj byla celá rozněžnělá. Znáte to. Babky už sou takový. A hnedle začala poučovat.

Byli sme na návštěvě u známejch co maj malýho kluka. Mrně. Půlroční. První. A moje máma z něj byla celá rozněžnělá. Znáte to. Babky už sou takový. A hnedle začala poučovat. 

- Neměli byste ho tak často dlachmit. Bude rozmazlenej.
- Vy ste ho začli dokrmovat kašičkou z mrkve? To je blbost. Rovnou mu dejte svíčkovou. Popere se s tim.
- Zoubky? Nechte ho vyřvat. Dyž přídete na zavolání, tak se toho pozdějc nezbavíte.

A já sem viděl, jak s každou další podobnou hláškou mrzne úsměv na rtech novopečenejch rodičů. Vim, že to moje ženská nemyslela nijak zle, že vopravdu chtěla pomoct a má s tim dobrý zkušenosti - vychovali jsme děti a dělaj nám jenom radost. Ale je mi taky jasný, že takovýdle nevyžádaný razení vod někoho, kdo naposled choval vlastní robě před třiceti lety v době docela vodlišný vod tý dnešní, v době, kdy se neřešil každej prdík, může působit dost nepatřičně. Zbytečně a protivně. 

Dávejte si pozor na to, kdy a komu radíte. A taky jak. I dyž do můžete všecko nakrásně myslet hezky, nikdá nejste v kůži lidí, kerejm radíte. Nevíte, esivá zrovna jako na potvoru neprobděli všecky noci tejden před vaší bohulibou radou vo vyřvání, esivá nejste vosumdesátý pátý v řadě se zaručenym úspěchem na bolavý bříško, esivá ty lidi nemaj ňáký svoje zaběhaný postupy a přístupy a náhodou moc dobře nevěděj, co dělaj, zvlášť, dyž tim žijou non stop posledního půl roku.

Svět by byl vo poznání krásnější, dyby lidi radili jen tehdá, dyž je vo to někdo poprosí. A jasně, že byl by krásnější, dyby lidi vo ty rady víc prosili, stáli vo ně a chtěli slyšet jinčí názor. 

Nikdá to tak nebude, já vim. Už i tim, že sem píšu tendle svůj štěk, svojí představu porušuju. Čert to ale vem. Věřim, že dyž se to udělám takle plošně, je to lepčí, než to pálit někomu přímo do vočí. Aspoň mám jistotu, že mi pak nikdo nenamaže jako vodvetu chleba taveňákem místo Fénixe. 

Vloženo

Jaroměřická mlékárna