Vo tom, dyž je něco potřeba udělat

„Je potřeba umejt nádobí.“ Zavolala dycky moje máma. A běda, jak se neumylo.

„Je potřeba…“ Todle byla bezkonkurenčně nejnebezpečnější fráze mýho dětství – mámou nejpoužívanější a často vejprask přinášející. Jak já ji nesnášel.

„Je potřeba nakrmit slepice.“ Jinejma, leč nevyslovenejma slovama: „Jarine NEBO taťko, běžte a nakrmte ty kdákající vopeřence.“ Nebezpečí té fráze spočívalo v tom, že neříkala, kdo má zmíněnou prácu vlastně udělat. Prostě ji máma vyhodila do plenéru a staniž se. A dyž požadovanej úkol nesplnil taťka, dostal sem vejprask já, protože děti sou přeci vod toho, aby poslouchaly. Zatimco dospělýho chlapa novejm kouskům nenaučíš, tudíž nemá cenu mu nadávat. Nebo aspoň tak to říkala moje máma. Moje žena s tím nesouhlasí.

Esivá potřebujete vodstrašující příklad, našel bych jich hned teď z hlavy aspoň tucet. Tak třeba tento. To sem chodil asi do vosmý třídy a byla zima jak z Ladovejch vobrázků. A máma jeden den, kdy hodně nasněžilo a seděli sme všichni v kuchyni a srkali vohřátý mlíko s medem, pronesla: „Je potřeba odmést sníh před domem, jinak to namrzne.“ Samo si to nikdo z nás nevztáh na sebe a máma další den skončila s vošklivě obraženou nohou, protože to dovopravdy namrzlo a podklouhl jí podpatek. Takže sem pak čtrnáct dnů uklízel celej barák a taťka vařil, zatimco máma si hověla v křesle a komandovala. To byly šlichty, že jíst je byl horší trest jak to uklízení.

Naštěstí moje ženská je chytrá vosoba, takže zjistila eště před svatbou, že tady tu větu nemá používat. Poslední případ nastal, dyž sem po „Je potřeba objednat svatební dort“ nepochopil, že ho mám vobjednat já.

A proč vám to říkám. Zaslech sem klukovu mladou, jak tu proklatou větu nic netuše pronesla. Takže todle je varování pro ňu i pro vás. A jelikož sem postřehl vyšší výskyt tédle fráze u ženských, tak to platí především pro vás – mámy, manželky, babičky, sousedky, tchýně, sestry, kolegyně… Prosim vás, dyž něco chcete, řeknite těm chlapům na rovinu, KDO má co kdy udělat. Věřim, že dyž si to vemete k srdci, rozvodovost českejch manželství klesne aspoň vo 15 %.

Děkuju za sebe, za chlapy, za děti. Hofk.

Vloženo

Jaroměřická mlékárna