Vo řezání bez měření

Znáte večerníček Pat a Mat? Brumda ho má moc rád. Tak sme mu ho předvedli se synátorem na živo.

Mladí by už rádi vylezli z krabic a pořídili nábytek. Maj tam ale spoustu netypickejch zákoutí, tak vobjednali tesaře, aby jim to ukutil. Jenomže jim pár dnů zpátky volal, že dostal nóbl zakázku z Německa a musí jim posunout termín vo měsíc a půl. A synátora nenapadlo nic lepšího, než zkusit vyrábět vlastníma rukama. Český ručičky sou přeci zlatý, tak nebude čekat a nebo nedejbože znova absolvovat výběr tesaře.

Pssst, něco vám povim. A snad si to mladej tentokrát nepřečte přes šecku tu prácu, co má na baráku.
Víte, von to byl dycky kluk šikovná – šak je taky po mně – ale je krapet nedočkavej. A následkem toho malinko zbrklej. Musim říct, že jeho snahy veskrz dopadaj dobře, ale ten proces mezitím bejvá vobčas bolestivej.

A teď je čas na Večerníček. Dyž se totiž podíváte na tendle díl, docela chytnete základní představu.

V reálu to bylo takdle: kluk s notnou hrdostí v hlase zavolal, že vyrobil obří skříň – a bez návodu!! A potřebuje ju přenýst do druhýho pokoje. Povim vám, skříň to byla vážně parádní. Jenomže tak velká, že bych se do ní vlez i s maminou, synátorem a jeho mladou.
Ať sme se snažili, jak to šlo, a kroutili se do všech možnejch i nemožnejch úhlů, až sem si natáh nohu, skrzevá dveře sme neprošli.

Naštěstí si mladej koupil i pilu.

Musim říct, že sem chvilku váhal, esi se zasmát nebo ho politovat. Dyž tu skříň řezal vejpůl, tvářil se, jak dyby si řezal pravý zápěstí. Ale šroubky leccos spraví. Sice musíte křičet dřív, než se vyvrtá díra jinde, než je potřeba… ále dyž se nechtěný díry zamaskujou, rozřezaná skříň protáhne futrama a znova sešroubuje a žaludek se naplní tvarohovejma knedlíkama, svět začne bejt pěknější. Vosatně – skříň úspěšně stojí, kde má, a až na pár „válečnejch šrámů“ vypadá dobře.

Závěrem bych rád potvrdil pravdivost rčení Dvakrát měř, jednou řež.
A dodal Dvakrát jez, chvílu pracuj a pak pij. Na správnou životosprávu se totiž nesmí zapomínat.

 

Vloženo

Jaroměřická mlékárna