Vo levici a vo pravici

Volim pravici. Ale nemějte strach, že do vás budu hustit, abyste to dělali taky. Chci jenom vysvětlit, proč já, chlap z dědiny, co nikdá neměl ani vlastní vobchůdek, ani žádný ambice podnikat, todle dělám.

Volim pravici. Ale nemějte strach, že do vás budu hustit, abyste to dělali taky. Chci jenom vysvětlit, proč já, chlap z dědiny, co nikdá neměl ani vlastní vobchůdek, ani žádný ambice podnikat, todle dělám. 

Ten důvod je vlastně děsně jednoduchej. Myslim si, že by lidi měli dostávat, co si zasloužej a vo co se zasloužej. Mám kolem sebe fůru chlapů, co furt jenom nadávaj na to, jak je svět nespravedlivej a zlej, jak sou chudý a že někde na teplejch místečkách seděj zámožný páprdové s tlustejma zátylkama a hladěj si břicho. Jenže tydle mý kumpáni se posledních dvacet let nebo dýl nezmohli na nic jinčího než sedět a žvástat. Netvrdim, že v práci nemakaj a že si za to nezasloužej poctivou vodměnu. Tvrdim ale, že dokavád budou vnitřně spokojený s tim, co dělaj, a to voni musej bejt, dyž to dělaj dvacet třicet let, a musej bejt i přes to, že furt nadávaj jak špačci, jak je to votravuje, ale reálně nehnou zadkem, aby s tim fakt něco udělali, sotva se teda pak můžou hnout směrem k ňákejm světlejším zazobanejm zejtřkům, anžto v tom našom zaměstnání, kerý je snadno dostupný bez maturity a bez prakce, a kde se sice můžete vypilovat a vyleštit, ale to je asi tak to jediný, co můžete zmáknout, páč se po vás žádný vobjevy nechtěj, se postupu prostě nedočkaj, takže dokavád to budou dělat jen hubou u piva, nezasloužej si za to žádnou vodměnu, žádný velký prachy a tak dál.

Sem možná moc přísnej a možná si i řeknete, že sem hloupej, jenže já prostě věřim tomu, že i když mi volební kalkulačky, kde beztak půlce věcí houby rozumim, hlásej: "Vol levici, vol levici," tak sociální stát je strašně hezká věc, jenže to by ho nikdo nesměl zneužívat a museli bysme na něj mít. A sem skeptickej k tomu, že by šichni ti mí kumpáni prostě uznali, že nepotřebujou žádnou podporu, páč jim to, co zaroběj ve fabrikách, k živobytí stačí. Seděli by zase na prdeli a zase by nadávali, jak je to děsný.

Věřim tomu, že pravice prostě víc pomáhá zdravýmu myšlení i vobyčejnejch zdravejch a chudejch lidí. Myšlení vo tom, že člověk má mít ňáký cíle a těch má zkoušet dosahnout a nemá spolíhat na zázraky zvenku. A že i na zázraky zvenku maj dosahnout lidi, kerý si je zasloužej - vopravdu nemocný, vopravdu těhotný, vopravdu bezmocný. Ty první a třetí proto, že zázrak je nejlepší voplátkou za utrpení, ty druhý proto, že zázrak je nejlepší voplátkou za zázrak.

Myslíte si, že to vidim moc jednoduše? Promiňte, sem vobyčejnej neštudovanej dělnas z mlíkárny. Rád si vo tom ale s váma popovidám na svym fejsbuku. Moc rád.  

Vloženo

Jaroměřická mlékárna