Vo čistotě až za ušní bubínek

Všichni na značky, vyprat hadry, umejt myčku a vydrhnout vysavač. Babička přijede!

Znáte takový ty pravidla, jako že dyž má přijet tchýně, má bejt všude naklizíno? U nás to platí pětinásob. Přisahám, že moje tchýně je nejčistotnější ze všech čistotnejch lidí. Je jí devětasedumdesát let a krom toho, že na jedno ucho skoro neslyší, těší se výbornýmu zdraví. Díky každodennímu šůrování je ve skvělé kondici. A nemyslete si, že to ucho souvisí s věkem – asi 5 let zpátky si při důkladným čištění uší propíchla bubínek špejlí s vatou. 

Její dům je jako útočiště králíčka Azurita. Šecko čistý a vonící po aviváži. Vyrábí si totiž v horním patře (v bejvalé druhé koupelně) vlastní mejdlo, prací prášek i ňáky čisticí tekutý věci, kerý nejsem schopnej pojmenovat. Ale na kupovaný věci nezanevřela. Co se tejče podomních prodejců a telešopingů, je naprosto nezlomná. Ale jakmile je v televizi reklama na novej Jar nebo Fixinelu, hned listuje letákama supermarketů a hledá, kde je maj, aby je mohla porovnat s těma svejma zázračnejma patokama. Musim ale říct, že mamina si je náramně pochvaluje. Při každý návštěvě vyfasujem kbelík něčeho novýho a dyž s tím babička projde domem, je to jak dyby přišlo jaro, ať už je venku jakkoli.

Asi se ale nedivíte, že raděj jezdíme my k ní. A dyž už si sama řekne, že nás chce navštívit, mamina ji dycky zve zásadně na neděli, aby mohla svolat zbytek rodiny na sobotní uklízecí maraton. Kolikrát de i v pátek dřív z práce, aby měla pár hodin náskok. Musí totiž eště stihnout uhňácat tvarohový koláče s drobenkou a bílý kafe, bez toho se nevobejde žádná návštěva.

To moja máma je vo dost míň náročná. Za ty leta si už zvykla, že já tomu uklízení zas tak moc nedám, takže normální úklid vod maminy je pro ňu skoro příjemnej šok. Navíc začiná mít trochu problémy s pamětí, takže i dyby viděla po kuchyni běhat slepice (taky už se stalo…), je dost možný, že to do příště zapomene. Loni třeba sázela kytky a dala si na stůl lístek „Zasaď něco k brance“, jenže ten lístek zapomněla voddělat a sázela tam tři dny po sobě další a další věci. Takže teď dohromady rostou jahody, macešky a ještě jakýsi dvoje kvítka, co se sází ze semínek – a sejpla jich tam pěknou hrst.

No ale to sem krapet vodbočil.

Píšu vám to, protože o víkendu tahle uklízecí hurá akce zase nastane. Hmm, letos je toho šůrování jaksi moc... 

Už teď se těšim na neděli večer. To si se mnou dá pívo i mamina. 

 

Vloženo

Jaroměřická mlékárna