Vo alergiích

Virová sezóna je fuč, stejně ale všici okolo kýchaj, smrkaj a slzej. Nepamatuju si, že by za mejch mladejch let bylo tolik alergiků. Beztak jen lidi překvapuje příroda.

Jde to na lidech vidět. Opuchlý obličeje, slzy v očích a občasný lapání po dechu. To nejni chřipka, jen se letos zvedly pyly vo něco dřív.

 

Dřív tolik alergiků nebylo

A to jsem už ledasco zažil. Joo, byly jiný věci, to zas né že ne, ale že by mý spolužáky nebo nedejbože mě někdy lapila nějaká chronická kýchačka, to se nedělo. Nebo sem tomu nepřikládal význam.

 

Jestli to náhodou nebude výchovou

Prostě dnešní rodiče sou extra přecitlivělí a děcka už od mala chovaj skoro ve sterilnim prostředí. Aby bylo furt v čistym, aby nesnědlo mouchu, aby náhodou nespadlo do prachu na ulici. Takovýho luxusu se mi v dětství vážně nedostávalo. No a sem zdravej jak řípa! A nebylo to žádný zanedbávání, prostě sem jen dostával možnost se pořádně zasvinit. Stejně sme ve výchově přistupovali k našemu děcku.

 

To si tak náš mladej hrál jednou na písku

Lopatkou budoval kanály a trasy pro mravence, z pampelišek zas rozvody elektriky. Nějaká tetka, co šla kolem, jej podarovala lízátkem. Rozbalil lízátko a dál bagroval. Tu na něj zavolala mamina, prej jesi si dá raději chleba s máslem nebo sádlem. Bezmyšlenkovitě jí vodpověděl a na drzouna si lízl lízátka – teda myslel si, že lízátka. Popletl si ruce a voblízl lopatku s pískem! Plival a vůbec, ale nic mu nebylo.

Beztak mu takovej neškodnej zážitek pomoh vybudovat si pevnej imunitní systém – doteď  je úplně zdravej a na písek alergickej neni!
 

Zase to nepřehnat

Abyste si nemyslili, že vás tady navádím k tomu, ať vodíte děcka čuchat pyl k řepkovým polím! Aj dospěláci by raději měli počkat s umejváním aut, než pořádně sprchne. Nic se nesmí přehánět, to dá rozum. Mě se vosvědčilo nevyhejbat se přírodě, tak to třeba bude fungovat aj vám.

 

Vloženo

Jaroměřická mlékárna